Jak podają statystyki, w latach 80. autyzm diagnozowano u 1 na 2 tys. urodzonych dzieci.
Według raportu WHO z 2013 r. 1 na 160 urodzonych dzieci miało zaburzenia ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorder- ASD).
Według raportu Autism Europe (www.autismeurope.org) obecnie ASD dotyka 1 na 100 osób.
W środowisku terapeutycznym od lat mówi się o tym, że dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie coraz więcej.
***
Czym charakteryzuje się ASD?
Aktualnie stosowany jest termin „zaburzenie ze spektrum autyzmu” (ang. autism spectrum disorder – ASD), które zostało zdefiniowane jako grupa nieprzemijających zaburzeń neurorozwojowych, charakteryzujących się następującymi grupami objawów:
1) trudnościami w budowaniu relacji społecznych i społecznej komunikacji,
2) występowaniem ograniczonych, powtarzanych i stereotypowych wzorców zachowań, aktywności i zainteresowań.
Problemy te powinny znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie danej osoby i jej przystosowanie w społeczeństwie.
Aktualnie stosowana Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-11 nie wyróżnia już autyzmu dziecięcego, autyzmu atypowego czy Zespołu Aspergera, bierze natomiast pod uwagę obecność (lub jej brak) różnych stopni zaburzeń rozwoju intelektualnego lub upośledzenia języka, które są podstawą klasyfikacji stopnia autyzmu.
***
O jakie dokumenty warto się postarać, gdy jest się rodzicem dziecka z ASD?
Na pewno mogą przydać się:
Orzeczenie o niepełnosprawności (konieczne do uzyskiwania wsparcia materialnego. Daje również możliwość korzystania z różnych ulg i przywilejów.)
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (zawiera zalecenia dotyczące wsparcia, które przedszkole lub szkoła powinny zapewnić dziecku.)
Orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. (WWR to forma darmowych zajęć terapeutycznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju.)
Rodzice mogą również ubiegać się o dodatkowe wsparcie materialne np. świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek pielęgnacyjny.
Więcej szczegółów znajdziecie na tej stronie:
***
Jeśli natomiast nie jesteście jeszcze po diagnozie, ale obawiacie się, że Wasze dziecko nie rozwija się prawidłówo, na stronie badabada.pl znajdziecie darmowy test, którego wynik albo Was uspokoi, albo zachęci np. do zdiagnozowania dziecka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (http://ankieta.badabada.pl).
***
I jeszcze ciekawostka.
Wiecie, że niektóre sławne osoby to właśnie osoby z ASD?
Zaliczają się do nich m.in. Anthony Hopkins (którego uwielbiam), Lionel Messi, Elon Musk, Sussan Boyle czy Daryl Hannah.
***
Za tydzień oddam głos komuś wyjątkowemu.
Trzymajcie się ciepło, mimo że zimno…
M.
Źródła:
Zdjecie:
Artur Aldyrkhanov on Unsplash